Schody zabiegowe – wady i zalety | Starter

schody zabiegowe

Decydując się na schody w domu warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Bez wątpienia jednym z nich jest dostępna powierzchnia. Warto także uwzględnić aspekty estetyczne, rodzaj materiału z jakiego mają być wykonane schody i balustrada. Pamiętajmy także o tym, kto będzie korzystał ze schodów ponieważ ma to istotne znaczenie w trakcie tworzenia projektu schodów oraz uwzględniania rozwiązań technicznych. Nie wszystkie rodzaje schodów są odpowiednie, wygodne dla osób starszych i dzieci. Dlatego też powinniśmy mieć to na uwadze wybierając rodzaj schodów.

W przypadku niewielkiego metrażu doskonale sprawdzą się schody zabiegowe. Ich cechą charakterystyczną są różne kształty stopni na zgięciach. Szerokość stopnia jest większa po stronie zewnętrznej i zmniejsza się przy stronie wewnętrznej, przy czym w środkowej części każdy stopień ma tę samą szerokość.

Schody kręte a schody zabiegowe

Schody kręte zwane również wachlarzowymi są podobne, pod względem konstrukcyjnym, do schodów zabiegowych. Ich stopnie zakręcają wokół osi. Cechą wyróżniającą schody zabiegowe od krętych jest spocznik czyli platforma pozwalająca na odpoczynek podczas wchodzenia, schodzenia ze schodów. Ponadto schody zabiegowe łatwiej wpasować w daną przestrzeń, sprawiając tym samym, że są one mniej widoczne. W przypadku schodów kręconych efekt jest bardziej spektakularny, a schody trudniejsze do ukrycia.

Wady i zalety

Niepodważalną zaletą schodów zabiegowych jest możliwość zamontowania ich w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Możemy je również wyeksponować na środku salonu, co umożliwi zastosowanie stopni o większych rozmiarach. Do wad zaś możemy zaliczyć różną szerokość stopni, co przekłada się na niższy komfort użytkowania. W celu zwiększeni bezpieczeństwa i wygody podczas korzystania z tego rodzaju schodów zaleca się montaż balustrady.