Schody dywanowe – nowoczesne schody samonośne

schody dywanowe

Schody dywanowe to rozwiązanie doskonałe zwłaszcza do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju schody nie sprawdzą się w tradycyjnych aranżacjach. Podstawową cechą, która odróżnia schody dywanowe od klasycznych schodów jest brak belek policzkowych. Konstrukcja tych schodów jest konstrukcją samonośną.

Minimalizm schodów dywanowych zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród osób ceniących sobie estetykę i nieprzeciętny design. Brak ozdobnych balustrad wymaga od stolarza dużego doświadczenia i precyzji podczas tworzenia projektu schodów. Montaż również nie należy do najłatwiejszych.

Nowoczesne schody bez belek policzkowych

Główną funkcją belek policzkowych w tradycyjnych schodach ażurowych jest przenoszenie obciążeń. W przypadku schodów dywanowych, charakteryzujących się brakiem belek policzkowych, obciążenia muszą być przenoszone przez stopnie i ewentualnie balustrady jeśli występują w danym projekcie. Tego rodzaju konstrukcja wymaga odpowiedniej grubości stopni. Dlatego też stopnie schodów dywanowych są dość masywne w porównaniu z innymi rodzajami schodów opartych na innej konstrukcji.

Estetyka i efekt rozwiniętego dywanu

Schody dywanowe wymagają precyzyjnego łączenia poszczególnych elementów. Odpowiedni sposób łączenia stopni z podstopniami sprawia, iż schody sprawiają wrażenie jakby były wycięte z jednego kawałka drewna. Dzięki temu otrzymujemy niezwykle estetyczny efekt końcowy, który zdecydowanie można porównać do rozwiniętego dywanu.

H2: Samonośne schody dywanowe a balustrada

Schody dywanowe to ten rodzaj schodów, który w przeciwieństwie do tradycyjnych schodów z drewna, doskonale prezentuje się bez balustrady. Istnieje jednak możliwość montażu balustrady. W takim przypadku zalecane jest wybranie balustrad nowoczesnych, minimalistycznych wykonanych ze szkła lub elementów stali nierdzewnej.