Rodzaje schodów – jakie wybrać? Cz.2 | Starter

schody dywanowe

Schody to bardzo ważny element w pomieszczeniach. Ich odpowiednia konstrukcja decyduje o komforcie użytkowania. Podczas wyboru schodów warto również zwrócić uwagę na balustrady, materiał z jakiego są wykonane stopnie, czy będą to samonośne schody dywanowe, czy też schody na konstrukcji betonowej lub drewnianej. Ważny jest też ich kształt, ilość spoczników.

Rodzaje schodów

Oprócz schodów jedno-, dwu-, trójbiegowych, zabiegowych, kręconych dostępne są inne rodzaje, dzięki którym każdy wybierze optymalne rozwiązanie w pełni pasujące do stylu pomieszczenia.

Schody policzkowe – są to schody o solidnej konstrukcji zapewniające użytkownikom komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Ich kolejną zaletą jest możliwość montażu w niewielkich pomieszczeniach, bowiem schody tego rodzaju zajmują niewiele miejsca.

Schody modułowe – to rodzaj schodów ze stopniami podpartymi w środku.  Tego rodzaju schody mogą mieć dowolną formę biegu. Ich zaletą jest bezproblemowy montaż oraz możliwość dopasowania do każdego wymiaru i wysokości.

Schody dywanowe – to rodzaj schodów samonośnych o spektakularnym efekcie wizualnym. Ich zaletą jest brak policzków w wyniku czego schody sprawiają wrażenie lekkości i wyglądem przypominają rozwinięty dywan. Doskonale sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.

Schody kacze – to szczególny rodzaj schodów charakteryzujący się stopniami powycinanymi na przemian. Takie rozwiązanie zapewnia komfort podczas użytkowania mimo dużego kąta nachylenia.

Schody drewniane na konstrukcji stalowej – doskonale sprawdzają się w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach. Nie oznacza to jednak, iż w pomieszczeniach klasycznych będą wyglądały gorzej. Możliwość łączenia z elementami drewnianymi lub szklanymi sprawia, że schody nabierają indywidualnego charakteru i cieszą się coraz większą popularnością wśród osób ceniących sobie nietuzinkowe rozwiązania.

Schody na beton – to bardzo często wybierane rozwiązanie. Schody na konstrukcji betonowej są tańszą wersją schodów wykonanych w całości z drewna. Ponadto są stabilne, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Możliwość wykończenia stopni z drewna pozwala uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy.