Schody zabiegowe i inne rodzaje | blog

schody zabiegowe

Schody pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną. Dobrze dobrane potrafią odmienić wnętrze nadając mu indywidualnego charakteru. Możliwości mamy bardzo dużo zarówno pod względem konstrukcji schodów, jak też materiałów z jakich są wykonane, typów balustrad.

Decydując się na schody powinniśmy wnikliwie zapoznać się ofertą dostępną na rynku. Dzięki temu możemy wybrać optymalne rozwiązanie i dopasować schody do stylu wnętrza, w którym mają się znaleźć.

Najpopularniejsze rodzaje schodów

Proste schody jednobiegowe – zalecane do niskich kondygnacji. Ponadto tego rodzaju konstrukcje zajmują sporo miejsca. Stopnie mają kształt prostokąta, dzięki czemu są bezpieczne w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać, iż komfort poruszania się po prostych schodach jednobiegowych zapewniony jest w przypadku, gdy stopni jest nie więcej niż 17, zaś wysokość kondygnacji nie przekracza 3 metrów.

Proste schody dwubiegowe – są to konstrukcje najczęściej wybierane przez właścicieli domów. Jest to rozwiązanie komfortowe, proste w wykonaniu i zajmujące odpowiednio mało miejsca w porównaniu ze schodami innego rodzaju.

Schody trójbiegowe – charakteryzują się krótkimi biegami i dwoma spocznikami, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Do tego rodzaju schodów potrzebna jest większa przestrzeń, dlatego też są one wybierane w przypadku większych, przestronnych domów.

Schody zabiegowe – dedykowane do niewielkich domów o ograniczonej przestrzeni przeznaczonej na schody. Schody zabiegowe charakteryzują się zastąpieniem spocznika stopniami o różnej szerokości. Stopnie są węższe od wewnątrz i rozszerzają się ku zewnętrznej stronie. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala zyskać wiele miejsca jest jednak mało komfortowe szczególnie, gdy ze schodów korzystają osoby starsze lub dzieci.

Schody kręcone nazywane również spiralnymi – są doskonałą alternatywą do schodów prostych. Ich stopnie w kształcie trójkątów lub trapezów mocowane są do słupa znajdującego się w środku otworu w stropie. W zależności od oczekiwań Klienta i możliwości zabudowy mogą być lewo- lub prawoskrętne. Zajmują niewiele miejsca.