Nowoczesne schody drewniane: Przykładowe rozwiązania

Nowoczesne rozwiązania w konstrukcjach schodów

Współcześnie w bardzo wielu domach czy mieszkaniach możemy zaobserwować schody, które zaskakują swoim kształtem, zastosowanymi materiałami czy usytuowaniem. Nikogo już nie dziwią szklane schody w salonie czy nowoczesne schody drewniane uzupełnione elementami stalowymi.

Schody wewnętrzne przestały pełnić wyłącznie funkcje praktyczne. Obecnie są jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrz. Wiele osób zabiega więc, by wyróżniały się licznymi walorami estetycznymi. Oczywiście względy dekoracyjne nigdy nie powinny oznaczać rezygnacji z funkcjonalności czy bezpieczeństwa schodów, ale można wszystkie te kwestie połączyć, uzyskując oryginalne rozwiązanie konstrukcyjne.

Oryginalne umiejscowienie schodów

Schody mogą być umieszczone w różnych miejscach w domu czy mieszkaniu, pod warunkiem, że nadal będą spełniać swoje podstawowe funkcje i pozostaną użyteczne dla użytkowników. Przykładowym sposobem na oryginalne umiejscowienie schodów pośrodku salonu. To dla wielu osób dość kontrowersyjne rozwiązanie, ale z całą pewnością sprawdzi się w domach o dużej przestrzeni i w przypadku rodzin, które spędzają dużo czasu wspólnie.

Nowoczesne materiały i kształty schodów

O charakterze schodów w dużej mierze decyduje ich kształt oraz zastosowany materiał. Formę zazwyczaj dopasowuje się do rozmiarów wnętrza oraz ogólnych rozwiązań aranżacyjnych. Bardzo ciekawym i chętnie eksploatowanym rozwiązaniem są schody nawiązujące do architektury industrialnej. Coraz częściej pojawiają się np. schody trójbiegowe z krótkimi biegami i dwoma spocznikami. Są one wygodne, jednak wymagają sporo miejsca. Świetnie prezentują się w przestrzeniach loftowych. Innym przykładem nowoczesnej konstrukcji są schody zabiegowe — z dwoma biegami, ale bez spocznika. Doskonale wyglądają w minimalistycznych wnętrzach.

Na uwagę zasługują również schody spiralne, których bieg wpisany jest w koło, a stopnie mają kształt klinów mocowanych w centralnie usytuowanym słupie lub otaczających je ścianie nośnej. Niestety nie są zbyt komfortowe w użytkowaniu, dlatego nie zaleca się ich stosowania w domach zamieszkiwanych przez dzieci czy osoby starsze lub z ograniczeniami ruchowymi.