Schody samonośne: Korzyści z zastosowania schodów samonośnych

schody krecone

Schody to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych większości budynków mieszkalnych. Niestety niektóre konstrukcje mogą znacznie zmniejszać powierzchnię. W domach o małym metrażu doskonałe rozwiązanie stanowią schody samonośne.

Zalety schodów samonośnych

Najważniejszą kwestią jest oczywiście funkcjonalność schodów. Schody samonośne doskonale dostosowują się do możliwości lokalowych, a jednocześnie cechują się wieloma walorami estetycznymi. Mogą być przeprowadzone wzdłuż ściany, spiralnie lub z wykorzystaniem konstrukcji modułowych. Wielość możliwości montażu oraz szeroki wybór materiałów wykończeniowych (np. szkło, metal, drewno) sprawia, że schody można dopasować do stylistyki całego mieszkania. Sprawdzają się więc doskonale w nowoczesnych, oryginalnych wnętrzach.

Bardzo ważną zaletą schodów samonośnych jest lekka, a jednocześnie bardzo solidna konstrukcja. Dodatkowo przy odpowiednim dobraniu materiałów oraz wykonaniu gwarantują bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Poziom bezpieczeństwa można zwiększyć, montując balustradę, która ułatwi schodzenie i wchodzenie po schodach.

Co więcej, schody samonośne można zamontować nawet na ostatnim etapie prac wykończeniowych lub nawet w późniejszym czasie, gdy np. postanowisz zaadaptować wcześniej niewykorzystane pomieszczenie na poddaszu. Montuje się je bardzo szybko, prace montażowe trwają od kilku godzin do dwóch dni w zależności od stopnia zaawansowania konstrukcji.

Schody samonośne z drewna

Drewniane schody samonośne mogą być jednym z najpiękniejszych elementów dekoracyjnych w domu czy mieszkaniu. Obecnie można tworzyć z drewna różnorodne formy zabiegów, dodatkowo uzupełniając je o elementy wykonane z aluminium czy szkła. Za drewnianą konstrukcją samonośną przemawia przede wszystkim cena. Są one zdecydowanie tańsze niż betonowe schody pokryte drewnem. Dodatkowo koszty można obniżać, np. przez zastosowanie nieco tańszej odmiany drewna (popularne w Polsce jest drewno bukowe). Kosz może obniżyć również prosta konstrukcja schodów.