Schody z drewna: Jak dbać i konserwować schody drewniane

jak dbac o schody

Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne mogą sprawić, że schody z drewna przez bardzo długi czas intensywnego użytkowania będą wyglądać elegancko. Niezbędne jest nie tylko regularne czyszczenie, ale również stosowanie odpowiednich preparatów konserwacyjnych.

Jak dbać o schody z drewna na co dzień?

Do codziennego oczyszczania schodów drewnianych z zanieczyszczeń najlepiej jest używać szczotki lub odkurzacza i lekko wilgotnego mopa. Dodatkowo warto zastosować odpowiednie środki czyszcząco-pielęgnującą, które ułatwią tę czynność. Preparaty do drewna lakierowanego powinny zawierać syntetyczne środki pielęgnacyjne bez dodatku tłuszczu. Powierzchnie olejowane powinny być pielęgnowane środkami zawierającymi tłuszcz.

Warto pamiętać, że dla zachowania estetycznego wyglądu schodów nie należy narażać drewna na zbyt długi kontakt z wodą czy piaskiem. Pod wpływem wody drewno po pewnym czasie może pęcznieć, co w konsekwencji prowadzi do trwałych uszkodzeń.

Systematyczne stosowanie odpowiednio dobranych preparatów może znacząco podnieść poziom odporności na zniszczenia, naturalne zużycie czy zabrudzenia schodów z drewna.

Konserwacja schodów z drewna

Zabiegi pielęgnacyjne w dużej mierze zależą od tego, czy mamy do czynienia ze schodami drewnianymi lakierowanymi, czy też olejowanymi.

  • Schody lakierowane powinny być konserwowane przy pomocy preparatów przeznaczonych do pielęgnacji właśnie tego rodzaju powierzchni. Nowoczesne środki są w stanie odświeżyć warstwę lakieru, a dodatkowo tworzą powłokę ochronną, która zapewnia jednolity wygląd całej powierzchni. Przed zastosowaniem preparatu konserwującego należy umyć podłogę środkiem do czyszczenia drewna lakierowanego.
  • Schody olejowane konserwowane są przy pomocy specjalnych olejów, które pozwalają zachować walory powierzchni drewnianej i chronią ją przed wchłanianiem brudu. Zabiegi olejowania powinny być regularnie powtarzane (np. raz, dwa razy do roku). W praktyce na rynku znajdziemy bardzo wiele różnorodnych preparatów do konserwacji i pielęgnacji powierzchni drewnianych olejowanych, a także akcesoriów, którymi można samodzielnie poprawić wygląd desek.