Schody z policzkami czy bez – elementy schodów

elementy schodów

Tak jak schody zewnętrzne są wizytówką budynku, tak schody wewnętrzne są dekoracją pomieszczenia. Odpowiedni projekt schodów potrafi odmienić wnętrze nadając mu elegancji i niepowtarzalnego uroku. Ponadczasowe piękno i szlachetność drewnianych schodów sprawia, że wnętrze staje się bardziej luksusowe. Należy jednak pamiętać, iż decydując się na schody w pomieszczeniu powinniśmy wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń. Schody ze względu na rodzaj biegu będą zajmowały różne przestrzenie, mimo iż pokonywana będzie taka sama różnica w wysokości kondygnacji.

Warto wziąć również pod uwagę użytkowników korzystających ze schodów, bowiem to co jest wygodne dla młodych osób, może być problemem w przypadku osób starszych lub dzieci. Od ilości spoczników, rodzajów konstrukcji, kształtów stopni i innych elementów zależy komfort użytkowania schodów.

Obecnie do wyboru mamy wiele rożnych rodzajów schodów w zależności od konstrukcji, użytych materiałów. Jakie są jednak elementy schodów? Z czego się składają?

Detale i części konstrukcyjne

Oprócz wszystkim znanych elementów takich jak balustrady czy poręcze oraz stopnie, schody składają się również z takich elementów jak:

  • policzek (inaczej wanga) – belka, na której oparte są stopnie
  • tralki – pionowy element balustrady przytwierdzony do pochwytu i stopnia
  • stopnica – inaczej trepy są to poziome części stopnia
  • dusza -  wolna przestrzeń występującą między dwoma biegami schodowymi
  • podstopień – pionowa cześć schodów pod stopnicą
  • spocznik – jest to platforma będąca początkiem lub końcem biegu schodowego. Element funkcjonalny pozwalający na zatrzymanie się i odpoczynek podczas wchodzenia lub schodzenia ze schodów. Spoczniki występują w schodach posiadających kilka biegów
  • bieg schodowy – nachylona część schodów składająca się z jednakowych stopni i biegnąca w jednym kierunku. Szerokość biegu to odległość między poręczami lub między poręczą a ścianą.