Nowoczesne schody drewniane: Egzotyczne gatunki drewna

balustrady

Najbardziej intensywnie użytkowanym elementem schodów są stopnie, dlatego muszą być wykonane z solidnego, trwałego i wytrzymałego tworzywa. Jeśli marzą ci się nowoczesne schody drewniane, powinieneś zwrócić uwagę na egzotyczne gatunki drewna.

Zalety egzotycznych gatunków drewna na schody

Warto zwrócić uwagę na gatunki drewna egzotycznego takie jak mahoń, wenge, zebrano, jesion skandynawski, jatoba. Jest to twarde drewno, a jego kolorystyka i usłojenie są bardzo oryginalne. Niestety trzeba liczyć się z nieco wyższą ceną niż w przypadku drewna krajowego.

Wilgotność drewna na schody nie powinna przekraczać 8%. W celu zwiększenia wytrzymałości stopni i zminimalizowania ryzyka ich wypaczenia najczęściej stopnie wykonywane są z drewna klejonego warstwowo, nie zaś litego. Dotyczy to zarówno schodów giętych, jak i prostych.

Wybierając drewno egzotyczne na schody, warto sprawdzić jego stabilność oraz twardość. Przykładowo, egzotyczne gatunki, takie jak doussie, tek, merbau czy iroko w znacznie mniejszym stopniu reagują na zmiany wilgotności, zatem są bardziej stabilne, niż często stosowany krajowy dąb. Z kolei inne egzotyczne gatunki, takie jak np. bangkirai, itauba czy massaranduba, bardzo mocno reagują na wahania wilgotności, stąd też nie zaleca się ich stosowania we wnętrzach bez zastosowania elastomeru jako wypełnienia szczelin między deskami.

Wiele egzotycznych drzew ma drewno twardsze niż nasze krajowe odmiany, jednak nie jest to regułą, dlatego zawsze warto szczegółowo zapoznać się z ich specyfikacją. Oprócz samego drewna liczy się również odpowiednie lakierowanie. Warto używać dobrej jakości lakierów, najlepiej przemysłowych poliuretanowych. Lakier musi być odporny na ścieranie, a jednocześnie nie może być nazbyt śliski. Pozwoli to na bezpieczne użytkowanie schodów oraz zapewni im ładny wygląd przez długi czas.

Dokonując wyboru idealnego drewna na schody, należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również o kwestiach praktycznych. Trzeba zabiegać o dobranie materiałów o odpowiedniej jakości oraz fachowe wykonanie całej konstrukcji.