Schody kręcone: Bezpieczne schody — co to oznacza

bezpieczne schody

Schody wewnętrzne to konstrukcja umożliwiająca komunikację pomiędzy poszczególnymi poziomami w domu czy mieszkaniu. To niezwykle przydatny i często używany element konstrukcyjny obiektów mieszkalnych. Korzystamy ze schodów wielokrotnie w ciągu dnia, więc bardzo ważne jest, aby były nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne, nie tracąc przy tym na swoim wyglądzie. Warto więc dowiedzieć się, jakie wymagania muszą spełnić schody, by były w pełni funkcjonalne i bezpieczne.

Bezpieczne schody w domach i mieszkaniach

O bezpieczeństwie schodów należy pomyśleć już na etapie projektowania. Warto zastanowić się, jak je usytuować, by zapewniały wygodne przemieszczanie się pomiędzy piętrami, a jednocześnie nie kolidowały z wystrojem wnętrz. Często wydaje się, że niektóre rodzaje, np. schody kręcone albo zabiegowe, mogą być problematyczne w codziennym użytkowaniu. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ decydujący wpływ na bezpieczeństwo ma dostosowanie poszczególnych elementów konstrukcji — bez względu na jej rodzaj — do ogólnych zasad przepisów budowlanych, które jasno wyznaczają parametry, jakimi powinny charakteryzować się schody.

Przepisy budowlane w bardzo szczegółowy sposób wyznaczają wszystkie aspekty techniczne schodów. Oprócz tego warto dokładnie zastanowić się nad ich kształtem, szerokością stopni, sposobem wykończenia itp. Stosując się do przepisów techniczno-budowlanych możemy mieć pewność, że korzystanie ze schodów nie będzie męczące, a jednocześnie pozostaniemy wówczas bezpieczni.

Niestety niekiedy teoria jest ignorowana i w praktyce okazuje się, że — przykładowo – stopnie są usytuowane zbyt wysoko względem siebie. Warto więc pamiętać, że optymalna wysokość stopni schodów wynosi ok. 15-18 cm. Te parametry pozwalają na swobodne podnoszenie nóg i nie przyczyniają się do nadmiernego zmęczenia podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów. Przepisy budowlane określają też głębokość stopni, która powinna wynosić ok. 30 cm. Minimalna szerokość biegu schodów to ok. 80 cm.

Jeśli mamy w domu schody znajdujące się pod ukosem dachu, minimalna odległość od dachu powinna wynosić ok. 205 cm.

Nie mniej istotne jest dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania jest usytuowanie schodów. Podczas projektowania domu należy wygospodarować taką ilość przestrzeni, która pozwoli na wygodne usytuowanie stopni. W tym przypadku nie można zapomnieć również o podestach — górnym i dolnym, które powinny mierzyć minimalnie 1 m.