> Wady-i-zalety-schodow-z-drewna

Wady i zalety schodów z drewna

schody drewniane

W nowoczesnych domach i mieszkaniach schody spełniają nie tylko funkcje praktyczne, ale są jednym z istotniejszych elementów wystroju wnętrza. Z tego też powodu coraz więcej osób zabiega nie tylko o dobór bezpiecznych i funkcjonalnych schodów, ale i atrakcyjnych pod względem estetycznym.

Masywne, ciężkie żelbetowe konstrukcje coraz częściej zastępowane są przez drewno, które stało się obecnie najczęściej wybieranym materiałem na schody. Sprawdza się zarówno w klasycznych mieszkaniach, jak i nowoczesnych aranżacjach. Oferta schodów drewnianych w przypadku większości producentów jest bardzo bogata. Jest to tworzywo uniwersalne, stąd też znajduje szerokie zastosowanie w różnorodnych obiektach. Warto zastanowić się więc, jakimi zaletami i wadami cechują się schody drewniane i dlaczego warto je wybrać do własnego mieszkania.

Dlaczego warto zastosować schody drewniane w mieszkaniu?

Z całą pewnością w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na naturalny urok schodów drewnianych. Drewno to materiał, który doskonale można przystosować do własnych gustów i upodobań, dlatego też sprawdzi się praktycznie w każdym mieszkaniu — zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Co więcej, można je śmiało łączyć z innymi materiałami, takimi jak szkło czy metal, uzyskując tym samym oryginalne zestawienia.

Warto dodać, że drewno jest także materiałem bardzo różnorodnym, w końcu istnieje wiele gatunków, charakteryzujących się unikalnymi cechami. Z tego też powodu bez problemu dopasujemy stylistykę schodów do całej aranżacji domu. Ciemne pomieszczenia można świetnie urozmaicić i rozświetlić schodami wykonanymi z jasnego drewna, a gatunki ciemniejsze nadadzą charakteru wnętrzom, w których dominują jasne barwy.

Drewniane schody mogą nadać wnętrzu ciepła i przytulności. To tworzywo stosunkowo miękkie, a więc stąpanie po drewnianych schodach jest przyjemne i nie powoduje zbytniego hałasu. Dodatkowo drewno jest przyjemne w dotyku i ciepłe, co dodatkowo zwiększa komfort chodzenia. Odpowiednio zakonserwowane schody drewniane będą służyć w dobrym stanie przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat.

Czy schody drewniane mają jakieś wady?

Nie ma produktów doskonałych, zatem i schody drewniane mają pewne mankamenty, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli zależy nam na jak najdłuższym użytkowaniu schodów i zachowaniu ich unikalnych walorów estetycznych, należy co jakiś czas zadbać o ich odpowiednią konserwację. Warto również pamiętać, że drewno jest podatne na wilgoć, dlatego konstrukcje tego rodzaju nie powinny być montowane we wnętrzach, gdzie wilgotność jest na wysokim poziomie.