> Renowacja-schodow-drewnianych

Renowacja schodów drewnianych

schody

Intensywnie użytkowane schody drewniane z biegiem czasu tracą swój blask i wymagają renowacji. Schody drewniane są narażone przede wszystkim na ścieranie. Wraz z upływem czasu ich powierzchnia może się łuszczyć i wycierać, co wpływa na ich estetykę. Renowacja schodów składa się z kilku stosunkowo prostych zabiegów. Właściwe ich przeprowadzenie pozwoli przywrócić naturalne piękno drewna i zapewnić powierzchni trwałość na lata.

Zacznij od odpowiedniego przygotowania podłoża

Przygotowanie podłoża to pierwszy i bardzo istotny etap renowacji schodów z drewna. W pierwszej kolejności należy usunąć łuszczące się powłoki i wierzchnią warstwę zszarzałego drewna. Można do tego użyć gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki oscylacyjnej. Dokładne zeszlifowanie starej powłoki lakierniczej lub malarskiej sprawia, że znacznie łatwiej jest pokryć drewno nową warstwą wybranego preparatu ochronno-dekoracyjnego. Warto wybrać preparaty, które wpłyną na estetykę drewna, a także zapewnią odpowiednią ochronę.

Nakładanie preparatu pielęgnacyjnego na powierzchnię schodów

Gdy drewniana powierzchnia schodów jest już odpowiednio przygotowana, można przystąpić do aplikacji preparatu pielęgnacyjnego. Jeśli zdecydowaliśmy się na pokrycie powierzchni schodów olejem, należy nakładać go pędzlem lub gąbką w dwóch albo trzech warstwach w odstępie co najmniej 6 godzin. Po ok. 15-20 minutach od nałożenia poszczególnych warstw, usuwamy nadmiar oleju z powierzchni drewna za pomocą bawełnianej szmatki lub półsuchej głąbki.

W przypadku zastosowania bejcy nakładamy ją poprzez wcieranie tamponem lub szmatką. Nadmiar preparatu należy usuwać aż do momentu uzyskania równomiernego wybarwienia. Większą intensywność koloru uzyskamy poprzez nałożenie kolejnej warstwy bejcy po upływie 24 godzin.

Renowacja drewnianych schodów pozwoli uniknąć kosztownej i czasochłonnej wymiany całej konstrukcji schodów. Co ważne, przywrócimy w ten sposób dawny, naturalny urok drewna. Właściwie odnowione schody będą nam służyć przez długie lata, zachwycając swoim wyglądem i funkcjonalnością.