> Jak-wybrac-schody-do-malego-mieszkania

Jak wybrać schody do małego mieszkania?

schody

Małe mieszkanie wymaga nieco więcej pomysłowości w procesie aranżacyjnym, ale przy odrobinie wysiłku możemy optymalnie zagospodarować przestrzeń w sposób, który zapewni maksimum wygody dla wszystkich mieszkańców. Jeśli w mieszkaniu o małym metrażu znajdują się schody, należy dobrać odpowiedni rodzaj. Trzeba pomyśleć o takim modelu, który nie tylko będzie wygodny w codziennym użytkowaniu, nie ograniczy zbytnio cennej przestrzeni, a jednocześnie będzie estetycznie się prezentować. Bez względu na to, czy planujemy zamontować ekskluzywne schody z drewna, czy też oryginalne schody kręcone, zawsze warto odpowiednio dostosować ich projekt i wymiary do specyfiki posiadanego mieszkania.

Rodzaje schodów, które sprawdzą się w małym mieszkaniu

  • Schody jednobiegowe są często wykorzystywane w małych mieszkaniach, ponieważ nie zajmują dużej powierzchni. Z uwagi na równą szerokość stopni, można je wykończyć dowolnym materiałem. Nie są skomplikowane w montażu i zwykle cechują się atrakcyjną ceną.
  • Schody proste z jednym zabiegiem to takie, w których w dolnej części występuje kilka stopni zabiegowych, a pozostała część tworzy bieg prosty. Stopnie nie zajmują dużo miejsca, a prostopadłe usytuowanie podestu umożliwia lepsze zagospodarowanie przestrzeni.
  • Schody zabiegowe to konstrukcja łącząca kondygnacje bez pomocy spocznika. W zamian mają one kilka stopni w kształcie tzw. klina, co oznacza, że są one szersze od strony ściany. Ich szerokość jest zróżnicowana, dlatego w sposób funkcjonalny i bezpieczny łączą ze sobą sąsiadujące piętra. Ich szerokość nie powinna wynosić więcej niż 10 cm.
  • Schody spiralne doskonale nadają się do małych mieszkań, ponieważ zajmują bardzo niewielką ilość miejsca. Za funkcje nośne odpowiada centralny słup, na którym osadzone są stopnie. Najczęściej schody spiralne tworzone są na planie koła, trójkąta, kwadratu lub trapezu. Ich zaletą jest stosunkowo niewielka cena oraz fakt, że można kupić gotową konstrukcję i samodzielnie zamontować w mieszkaniu. Niestety cechują się niezbyt dużą szerokością.
  • Schody policzkowe są stabilne i bardzo estetyczne. To klasyczne, sprawdzone rozwiązanie. Konstrukcja opiera się na dwóch policzkach stanowiących część nośną biegów schodowych. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim na otwartych przestrzeniach. Są praktyczne, zajmują niewiele miejsca, a dodatkowo mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny.