> Jak-wlasciwie-zaimpregnowac-schody-z-drewna

Jak właściwie zaimpregnować schody z drewna?

Ekskluzywne schody z drewna

Schody narażone są na codzienną, intensywną eksploatację, przez co może dochodzić do niechcianych uszkodzeń mechanicznych, takich jak zadrapania czy otarcia. Warto więc dowiedzieć się, jak poprzez właściwą impregnację przywrócić im dawny blask.

Na trwałość schodów wpływa nie tylko specyfika ich użytkowania, ale również drewno, z którego zostały wykonane. Najpopularniejsze w naszym kraju gatunki to dąb, buk, modrzew czy jesion. Ekskluzywne schody z drewna egzotycznego, takiego jak merbau, teak czy jatoba, są nieco droższe, ale cechują się doskonałą wytrzymałością i trwałością.

Dobór odpowiedniego preparatu do impregnacji

Drewniane schody wymagają trwałego zabezpieczenia środkiem o dużej wytrzymałości. W przypadku drewna miękkiego, takiego jak sosna czy świerk, doskonale sprawdzają się lakiery. Jeśli posiadamy schody z drewna twardego, krajowego lub egzotycznego, możemy wybrać lakier lub olej. Pamiętać należy, że wiele gatunków egzotycznych cechuje się najczęściej dużą ilością substancji oleistych, które mogą zmniejszyć przyczepność lakieru. Niezbędne będzie wówczas zastosowanie gruntu odcinającego.

Wiele osób wybiera w takich sytuacjach środki uniwersalne, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Warto sięgnąć po preparaty, które są dedykowane konkretnej powierzchni.

W większości przypadków schody z drewna malowane są tym samym środkiem co drewniane podłogi. Zwykle jest to lakier, który z jednej strony zabezpiecza drewno, z drugiej nadaje schodom przyjemny dla oka efekt estetyczny.

Lakierowanie schodów drewnianych — krok po kroku

  • W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Trzeba oszlifować drewno, by było suche i czyste.
  • Nakładając lakier, należy zabiegać o to, by poszczególne warstwy były jak najcieńsze. Używamy do tego pędzla, wałka lub aplikatora przeznaczonego do nakładania lakieru.
  • W zależności od rodzaju stosowanego produkty należy pozostawić go do wyschnięcia na 2 godziny (produkty wodne) lub 12 godzin (produkty rozpuszczalnikowe). Dopiero po tym czasie można nakładać kolejną warstwę.
  • Jeśli po nałożeniu pierwszej warstwy pojawią się nieestetyczne mikrowłókna, można je usunąć, przecierając powierzchnię drobnym papierem ściernym lub specjalną włókniną.
  • Kolejne warstwy należy nakładać w ten sposób co pierwszą, pozostawiając drewno do całkowitego wyschnięcia.